Ole Asbjørn Ness debuterte i 2004 med romanen Det er natt, som han mottok Tarjei Vesaas` debutantpris for. Fjorten år etter kom Aftenlandet, mens bok nummer tre Fem dager i mai, som er første bok i serien om politimannen Johnny Abrahamsen kom i 2021. Jeg har nettopp lyttet meg gjennom den, som en oppvarming til bok to, En sang om hevn som kom nå i år.
Forlaget om handlingen:
En norsk-pakistansk finansmann med gjengtilknytning blir funnet drept i Oslo. Drapet er begått på ytterst bestialsk vis. Politimannen Johnny Abrahamsen er nettopp tilbake etter en lang sykemelding da han i løpet av noen varme junidager ser Oslo bli kastet ut i et inferno av vold.
En sang om hevn er en rå thriller med heftig driv og glitrende språk: en gjenfortelling av historien om Kain og Abel, men også et tidsbilde av et samfunn som er besatt av nytelse, og hvor den eneste rettferdigheten er den du skaper selv.
Etter å ha blitt kjent med Oslos mørke side og Johnny Abrahamsen i Fem dager i mai, så jeg frem til å lese årets utgivelse med spenning og forventning.
Selv om bøkene har forskjellig tema og frittstående handling, så har Johnny A. så pass mye bagasje med seg, at jeg var spent på hvordan det går med ham. Nå befinner vi oss vel et år etter forrige bok, hovedpersonen vår er uredd og utålmodig, noe som bidrar til at sjefene hans er litt oppgitt over ham. Til tross for at han har stor delaktighet i oppklaringen på kammerset, så er det ikke mye kred han mottar fra sine overordnede.
Johnny gikk på noen smeller i forrige bok, noe privatlivet hans bærer preg av. Handlingen er innom dette gjennom hele boken, og mot slutten får vi noen filosofiske betraktninger rundt dette, som føyer seg inn i tematikken som belyses i selve krimmysteriet.
Karakterene i denne krimmen er enten kriminelle eller prostituerte, og det er mange av dem. Skildringene av prostitusjonen gjøres ekkel via mennenes tanker og holdninger til jentene, mer enn hva de må igjennom. At disse jentene også fremstilles som om dette er en jobb de har valgt selv, legger også en demper på hvor ubekvem jeg ble av å lese dette.
Skriveteknisk er denne historien på kanten til genial, for boken er spennende fra første til siste side, og det til tross for at det ikke legges skjul på hvem det er som dreper. Beveggrunnene til denne morderen kommer også frem, og selv om jeg ikke akkurat heiet på ham, så vekket han en viss forståelse i meg.
Ole Asbjørn Ness skriver drivende godt, boken er kort, så den ble lest i løpet av to intense leseøkter hvor jeg ikke greide å legge fra meg boken. Jeg likte godt blandingen av Johnnys liv og etterforskningsarbeidet han gjorde, og det at han ikke var helt den samme drittsekken som han var i store deler av forrige bok.
Jeg håper forfatteren er i gang med neste bok, for dette er en serie jeg ser frem til å følge videre. Jeg anbefaler gjerne En sang om hevn videre ⚄
Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar