tirsdag 30. september 2025

Oppsummering av lesemåneden september

Da var jeg i gang med månedsoppsummeringer igjen, etter en liten pause i noen solrike og travle sommermåneder. Ikke det at september ble spesielt mye roligere enn sommeren, noe antall leste bøker denne måneden vitner om. Begeistret har jeg i alle fall vært siden jeg har trillet favoritt-terningen fire ganger ☺

Høstmøter med Gyldendal og Cappelen Damm var spennende å få med seg, presentasjonene deres (og leseeksemplarene) satt føringer for lesingen denne høsten, for her var det mange godbiter. 



Dette leste jeg i september: 

  1. Karin Fossum - Kom hjem Amadou - 6
  2. Jørgen Jæger - Narrespill - 6
  3. Ann Helen Kolås Ingebrigtsen - På ein skala frå ein til ti - 6
  4. Helga Flatland - Så gjør vi så - 4
  5. Hanne-Lene Dahlgren - To om gangen metoden - sak - 5
  6. Cecilie Løveid - Tenk om isen skulle komme - 4
  7. Cecilie Løveid - Alltid skyer over Askøy - 4
  8. Anders og Anette De la Motte - Mord under solen - 4
  9. Anne Holt - Diamanter og rust - 6
  10. Jan-Erik Fjell - Ulvestuen - 4
  11. Levi Henriksen - Snø vil falle over snø som falt - 5
  12. Ørjan N. Karlsson - Det levende mørket - 5

Romaner: 4
Ungdom: 1
Krim: 6
Sak: 1

Litt gammelt og mye nytt har jeg lest denne måneden, det var artig å fullføre Cecilie Løveid sin romankvartett fra 70-tallet. Kostholdsboken til Dahlgren gikk jeg til anskaffelse av like etter forlagsmøtet, og jett om den har fått kjørt seg. Omtale kommer! 



Kultur i september:
Årets besøk av The Shakespeare Company spant kulturhøsten i gang med den herlige farsen Much ado about nothing. Så var det Cappelen Damm som inviterte til høstmøte, med god mat og spennende bøker på listen sin. DnS spiller teater rundt i byen fremdeles, og det litt løgne stykket Dikkedokken ble spilt på USF Verftet. Så var det sesongåpning med Harmonien, det er alltid litt ekstra. Skulerevyen med Hope og showet Menn har også følelser fulgte tett på hverandre, og mellom de to forestillingene var det Gyldendal som fikk all oppmerksomheten med sin årlige høstslepp Forfatterne kommer. Sist ut ble konsert med det rutinerte, islandske jazzbandet Mezzoforte.

Hilde Sandvik og Gunnar Staalesen, to av mine favoritter på scenen

1 kommentar:

  1. Du er så aktiv på kulturfronten og turer:) Da sier det seg vel selv at man ikke rekker å lese like mye som før. Det er jo uansett mye med 12 bøker lest, jøjjemeg.:)

    Har lest Holt, og har ellers flere av de på lista di på vent her. Halvveis i lydboka til Narrespill, som jeg liker godt:) Den passer godt i lydbokversjon. Har endelig knekt koden med å få lydbøkene fra forlag (lytteeks) inn i ARK-appen (Norli funker nok også). Så da går det mye lettere. Blir samme som Bookbites omtrent.

    Har også begynt på Kismat, men lite lesing de to siste dagene pga vennebesøk i byen og teater/musical i går kveld.

    Ønsker deg en fin oktober Tine:)

    SvarSlett