søndag 28. juni 2026

De tause av Johana Gustawsson

I fjor høst leste jeg Johana Gustawsson for første gang, i Sår som hun skrev sammen med den eminente, norske krimforfatteren Thomas Enger. I vår gir de ut bøker hver for seg, Engers Ugress fikk full score på terningen min, så jeg var veldig spent på om Gustawsson kom til å greie det sammen. Gjør deg klar for en gripende, aktuell og hardtslående krim!

Forlaget om handlingen:
En tenåringsgutt kledd i en hvit kappe og med Lucia-krone på hodet blir funnet død på Lidingö i nærheten av Stockholm. Scenen vekker uhyggelig gjenklang fra fortiden: Tjuetre år tidligere ble unge Jenny Dalenius funnet død på tilnærmet samme sted. Den gangen ble offerets kjæreste dømt for drapet, til tross for hans vedvarende benektelse. Etterforskningsleder Aleksander Storm får uventet bistand i saken fra ekspolitikvinne og nabo Maïa Rehn; som har forlatt Paris til fordel for Lidingö – mannens hjemsted – for å bearbeide en personlig tragedie. Mens Aleks og Maïa graver dypere, innser de at de manglende brikkene i puslespillet skjuler dype hemmeligheter som har ligget begravet i årevis.


Maïa Rehn er en fransk kvinne med sterk tilknytning til Sverige. Når vi blir kjent med henne er hun i dyp sorg, vi hører litt om bakgrunnen for dette, men hennes streving med å perfeksjonere svensken sin, knytter historien til nåtiden.

Maîa er i likhet med den andre hovedpersonen Aleksander Storm, en stødig type. Jeg falt pladask for dem begge to, håper virkelig vi får høre mer fra dem, for dette er velskrevet og medrivende krim, akkurat sånn som jeg liker det.

Historien har et godt plott, et persongalleri som strekker seg over tre generasjoner, og med flere krysningspunkter. Her er det unge mennesker på fest, familier som mister fotfeste, hemmeligheter, hevn og voldtektsproblematikk. 

En gammel sak blir vekket til live, da det dukker opp nye lik kledd i Lucia-drakt. Jeg likte godt måten historien ble fortalt på, med denne saken fint flettet inn i hendelsene som utspiller seg i nåtid. 

De tause har minimalt fokus på politiarbeidet, vi hører litt om arbeidsfordelingen i etterforskningsgruppen, om nye teorier og om forbindelsen mellom ofrene, men hovedfokus er lagt på dynamikken mellom de impliserte. Det skal vise seg at flere farer med løgn, og etter hvert blir detaljer avslørt, så handlingen går opp på snedig vis.

Jeg har kost meg med den franske krimforfatteren Johana Gustawsson
sin utgivelse, og anbefaler gjerne De tause videre


Utgitt: 2026
Sider: 304
Oversatt av: Eve-Marie Lund
Kilde: PDF fra forlaget

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar